piątek, 23 grudnia 2022

Życzenia na Boże Narodzenie 2022 od Aleex

Życzę moim czytelnikom, przyjaciołom i znajomym najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2023. Dziękuję, że jesteście ❤️ Agnieszka🙂

Przy wigilijnym stole 
Łamiąc opłatek święty, 
Pomnijcie, że dzień ten radosny 
W miłości jest poczęty; 

Że, jako mówi wam wszystkim 
Dawne, odwieczne orędzie, 
Z pierwszą na niebie gwiazdą 
Bóg w waszym domu zasiędzie. 

Sercem go przyjąć gorącym, 
Na ścieżaj otworzyć wrota — 
Oto, co czynić wam każe 
Miłość, największa cnota (...)

niedziela, 27 listopada 2022

Cynamonki wg Aleex

Zawijaski cynamonowe występują w różnych odmianach. Sama robiłam je kilka razy i zawsze smakowały naprawdę dobrze. Jednak ten przepis z kolekcji Thermomixa (TM) trochę mnie zaskoczył. No dobrze, zaskoczył mnie na tyle, że postanowiłam po raz kolejny zrobić te drożdżowe zawijaski. Czym się zdziwiłam? Przede wszystkim tym, że ciasto przygotowuje się bez dodatku jajka. Zastanawiałam się, jak to będzie smakować? I wiecie co? Smakuje świetnie. Nie tylko w dniu wypieku, ale także następnego dnia. Polecam do wypróbowania tę wersję :) 

Składniki: 

• 200 g miękkiego masła 
• 80 g cukru trzcinowego nierafinowanego 
• 1 opakowanie cynamonu mielonego (15 g) 
• 250 g mleka 
• 40 g cukru 
• 25 g świeżych drożdży 
• 420 g mąki pszennej plus dodatkowa ilość do oprószenia blatu 
• 1 szczypta soli 
• 1 roztrzepane jajko do posmarowania ciasta 

Sposób przygotowania: 

1. Do rondelka włożyć 120 g masła pokrojonego na kawałki, cukier trzcinowy i cynamon, podgrzewać do rozpuszczenia cukru i połączenia się składników. Nie gotować! Odstawić do przestudzenia. Ja przekładam do miseczki.
2. Do garnuszka wlać mleko, dodać pozostałe 80 g masła, cukier i drożdże. Podgrzewać składniki przez 4 min na maleńkiej mocy, do rozpuszczenia się cukru i masła. Masa ma być lekko ciepła. Nie wolno dopuścić, aby zagrzała się zbyt mocno, bo drożdże stracą swoje właściwości. 
3. Do miski przesiać mąkę, dodać sól, wlać lekko ciepłe mleko z drożdżami, cukrem i masłem. Wyrobić ciasto mikserem przez około 2 minuty. 
4. Ciasto pozostawić w misce do wyrośnięcia na ok. 1 godz. lub do momentu, aż podwoi swoją objętość. W tym czasie 2 blachy wyłożyć papierem do pieczenia, odstawić.
5. Wyrośnięte ciasto przełożyć na oprószony mąką blat, rozwałkować na prostokąt (60 x 25 cm). Na cieście równomiernie rozsmarować nadzienie cynamonowe, pozostawiając wzdłuż jednego z dłuższych boków nieposmarowany margines (3-4 cm).
6. Pędzelkiem posmarować margines roztrzepanym jajkiem. Ostrożnie zwinąć roladę zaczynając od długiego boku, kończąc na marginesie.
7. Roladę pokroić na 15 kawałków (szerokość ok. 4 cm).
8. Zawijaski ułożyć na przygotowanych wcześniej blachach przeciętą stroną do góry, zachowując min. 5 cm odstępy. Przykryć ściereczką kuchenną i odstawić do wyrośnięcia na ok. 15 min. W tym czasie rozgrzać piekarnik do temp. 190°C.
9. Wyrośnięte cynamonki posmarować za pomocą pędzelka roztrzepanym jajkiem z wierzchu i po bokach.
10. Piec 12-15 min (190°C), jedna blacha po drugiej. Studzić na kratce.
11. Cynamonki można ozdobić lukrem lub posypką. Podawać jako deser.
Smacznego.

Burger z piekarnika wg Aleex

Po powolnym, nieco leniwym początku miesiąca, zaczął się standardowy galop. Im jestem starsza, tym czas mija mi szybciej. Zastanawiałam się wielokrotnie, czy mój organizm aż tak spowolnił? Doszłam jednak do wniosku, że problem tkwi w czym innym. Praca zawodowa zajmuje mi obecnie znacznie więcej czasu. Nie lubię robić niczego po łepkach, jestem dokładna i skrupulatna, więc chociaż nareszcie mam znakomity zespół - i świetnych nauczycieli, i świetnych pracowników niepedagogicznych - to wypełnianie wszystkich obowiązków pochłania mnóstwo godzin. Tym bardziej, że oprócz zaplanowanych działań, pojawia się wiele zadań w trybie „gaszenia pożarów” - jak to określam. Coś trzeba zrobić na wczoraj, od razu, a urzędników nie interesuje, że w tej chwili jesteś zajęta czymś innym, zdecydowanie ważniejszym. Oczekują, że rzucisz wszystko i po prostu wykonasz kolejną rzecz i kolejną, i kolejną, i znów. Efekt jest taki, że „pożary są ugaszone”, a do domu zabieram piętrzącą się normalną pracę, którą trzeba wykonać na czas. 
Na szczęście niekiedy mam wolny weekend i mogę nadgonić zajęcia domowe oraz spędzić trochę czasu w kuchni. Ostatnio Dario zaproponował, żebyśmy wyskoczyli gdzieś na hamburgera. Zupełnie nie miałam siły ani ochoty wychodzić. Stwierdziłam, że w kolekcjach Thermomixa widziałam fajny przepis, który mogę wypróbować. Oczywiście wprowadziłam do niego swoje zmiany i dostosowałam do możliwości przeciętnej kuchni, w której nie ma tego urządzenia. Kiedy podałam na stół ogromnego burgera, Dario był zaskoczony. Jeszcze bardziej się zdziwił, kiedy go spróbował. 
Burger jest naprawdę duży. Spokojnie wystarczy dla kilkuosobowej rodziny, świetnie też sprawdzi się na wieczorne spotkanie z przyjaciółmi lub męskie kibicowanie podczas meczu ukochanej drużyny. Dla dwóch osób ta porcja wystarcza przynajmniej na 2 dni. Polecam. 

Składniki: 

Ciasto: 
• 200 g letniej wody 
• 20 g świeżych drożdży 
• 1 łyżeczka cukru 
• 500 mąki pszennej plus dodatkowa ilość do oprószenia blatu 
• 2 łyżeczki soli 
• 30 g oleju rzepakowego plus dodatkowa ilość do natłuszczenia miski 
• 1 jajko 

Nadzienie: 
• 100 g chudego wędzonego boczku w plastrach 
• 1 duża cebula 
• 1 ząbek czosnku 
• 30 g oleju rzepakowego 
• 600 g mięsa mielonego, mieszanego, wieprzowo-wołowego 
• 1 łyżeczka soli 
• ¼ łyżeczki pieprzu, mielonego 
• 1 łyżeczka papryki słodkiej mielonej 
• 4 - 5 łyżki ketchupu 
• 3 łyżeczki musztardy 
• 4 ogórki konserwowe, pokrojone wzdłuż w 2 mm plastry 
• 5 - 6 plastrów sera cheddar lub sera żółtego, np. goudy, edamskiego 
• 1 roztrzepane jajko 
• 1 - 2 łyżki ziaren białego sezamu 

Sposób przygotowania: 

1. Przygotować ciasto: Do miski wlać wodę, dodać drożdże, cukier, mąkę, sól, olej i jajko, wyrobić mikserem ciasto przez 1,5 min. Drugą miskę natłuścić olejem. Wyrobione ciasto przełożyć do miski i uformować w kulę, przykryć folią i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 45 min. W tym czasie przygotować nadzienie.
2. Na nieprzywierającej patelni bez dodawania tłuszczu usmażyć plastry boczku, aż staną się chrupiące i osiągną złotobrązowy kolor. Usmażone plastry boczku odłożyć na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, aby odsączyć nadmiar tłuszczu, odstawić.
3. Cebulę pokroić w drobną kostkę, czosnek przecisnąć przez praskę. Na patelni rozgrzać olej, dodać cebulę i czosnek, dusić około 3 min. 
4. Do podduszonej cebuli dodać mięso mielone, sól, pieprz i paprykę. Ponownie dusić około 8 -10 minut, żeby odparował płyn. 
5. W tym czasie rozgrzać piekarnik do temp. 190°C. Spód tortownicy (średnica 28 cm) wyłożyć papierem do pieczenia, odstawić.
6. W razie potrzeby duszone mięso wyłożyć na sitko, odstawić.
7. Wyrośnięte ciasto podzielić na 2 części w proporcji ⅔ i ⅓. Większą część rozwałkować na oprószonym mąką blacie i przełożyć do przygotowanej wcześniej tortownicy lub formy tak, aby przykryła dno oraz ok. 3 cm brzegów.
8. Na cieście rozłożyć duszone mięso mielone z cebulą i czosnkiem.
9. Mięso posmarować kolejno ketchupem i musztardą, następnie ułożyć ogórki pokrojone w plastry, usmażony boczek i ser. Nie należy bać się tych dodatków, bez nich mięso będzie za suche.
10. Pozostałą część ciasta rozwałkować w kształt koła (średnica 28 cm), przykryć wierzch burgera, dokładnie zlepić brzegi ciasta, dociskając palcami.
11. Posmarować wierzch burgera roztrzepanym jajkiem, posypać nasionami sezamu.
12. Burgera piec 35-40 min (190°C), w razie potrzeby w połowie czasu pieczenia przykryć papierem do pieczenia.
13. Upieczonego burgera odstawić na 10 min przed podaniem. Burgera podawać pokrojonego na kawałki z ulubionymi dodatkami.
Smacznego.

niedziela, 6 listopada 2022

Bułeczki cebulowe z oregano wg Aleex

Bułeczki cebulowe z oregano to kolejny przepis przygotowany na Thermomix, który można wykorzystać w każdej kuchni. Bułeczki są przepyszne: puchate, z nutą cebulki i ziół, świetnie pasują do wytrawnych dodatków. Robię je co niedziela, uwielbiamy je jeść na śniadanie. Koniecznie je wypróbujcie.

Skladniki: 

• 150 g cebuli 
• 40 g masła 
• 200 g wody 
• 30 g drożdży świeżych 
• 500 g mąki pszennej, plus dodatkowa porcja do oprószenia 
• 3 łyżeczki suszonego oregano 
• 2 łyżki prażonej cebulki 
• 1 łyżeczka cukru 
• 2 łyżeczki soli 

Sposób przygotowania

1. Cebulę pokroić w drobniutką kosteczkę.
2. Na patelni rozgrzać masło, poddusić na nim cebulkę przez 4 minuty, niech się zeszkli. Zawartość patelni przełożyć do miski i zostawić do przestudzenia na 5-6 minut.
3. Po tym czasie do miski dodać wodę, mąkę, drożdże, prażoną cebulkę, oregano, cukier i sól. Wyrobić ciasto, można to zrobić mikserem lub ręcznie.
4. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. 
5. Wyrobione ciasto przełożyć podzielić na 10 równych kawałków (ok. 90 g każdy). Ja odrywam porcje ciasta i ważę. Z ciasta formować bułki, ułożyć na przygotowanej wcześniej blasze do pieczenia, lekko spłaszczyć, włożyć do zimnego piekarnika na 15 min.
6. Po tym czasie rozgrzać piekarnik do temp. 185°C w opcji góra-dół bez termoobiegu z włożonymi do środka bułkami. 
7. Piec 30 min (185°C) od momentu włączenia piekarnika.
8. Cebulowe bułeczki z oregano studzić na kratce, podawać z wybranymi dodatkami, na ciepło lub po ostudzeniu.
Smacznego.

Hummus pomidorowo - paprykowy wg Aleex

Listopad powitał nas mgłami. Początek miesiąca był trudny, bo musiałam się zmierzyć z listopadowym świętem zaledwie po 3 miesiącach od odejścia mamy. Nie było łatwo. Spotkania przy grobach bliskich zawsze są obarczone ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Tego dnia znalazłam jeszcze czas na ugoszczenie bliskich w swoim domu i samotny, wieczorny spacer po urokliwym cmentarzu rozświetlonym płomieniami zniczy. 
Kolejne dni miałam wolne od pracy. Skupiłam się na sobie i domu. Popracowałam przy komputerze, obejrzałam kilka bzdur na Netflixie i przygotowałam kilka smakołyków w kuchni. Korzystałam z mojego Thermomixa i przepisów z platformy cookidoo. Oczywiście każde z dań dostosowałam do naszych smaków. 
Jedną z ostatnio ulubionych przez nas przekąsek jest hummus pomidorowo - paprykowy. Żeby go przygotować, nie musicie mieć Thermomixa. Wystarczy kubek miksujący lub malakser. Może być też inne urządzenie, które miksuje na gładko składniki. Jeśli lubicie takie smaki, polecam. Hummus jest pyszny. 

Składniki: 

• 3 ząbki czosnku 
• 440 g białej ciecierzycy, z puszki lub słoika, odsączonej (zalewę zachować) 
• 30 g niegazowanej wody mineralnej 
• 50 g pasty tahini 
• 20 g soku z limonki, świeżo wyciśniętego 
• 1 płaska łyżeczka soli 
• ½ łyżeczki pieprzu czarnego, mielonego 
• 2-3 łyżeczki słodkiej papryki w proszku 
• 100 g suszonych pomidorów, w oleju 

Sposób przygotowania: 

1. Ząbki czosnku przecisnąć przez praskę lub rozdrobnić w kubku miksującym. 
2. Do kubka dodać ciecierzycę, zachowaną zalewę z ciecierzycy, wodę, pastę tahini, sok z limonki, sól, pieprz i paprykę. Zmiksować na gładką masę.
3. Suszone pomidory pokroić na kawałki, dodać do masy, zmiksować na gładko.
4. Hummus z podawać z pieczywem lub z warzywami pokrojonymi w słupki. Świetnie smakuje ze świeżymi bułeczkami cebulowymi z oregano.
Smacznego.