wtorek, 2 września 2014
Kapuśniak a la kwaśnica wg Aleex
Górskie wędrówki, klangor żurawi o wschodzie słońca nad jeziorem, szum fal i powiew morskiej bryzy, promienie słońca muskające opalone ciało , wakacyjny luz to już, niestety, za nami. Tylko studenci jeszcze przez chwilę mogą korzystać z czasu wolnego. Dla większości z nas zaczęły się codzienne zmagania: szkoła, praca i obowiązki. Jeszcze łapiemy wiatr we włosach, jeszcze wystawiamy twarz do słońca, które świeci coraz słabiej, ale już wpadamy w rutynę codzienności. Szkoda, że lato odchodzi powoli w siną dal. Wielka szkoda. Ale może dlatego tak je kochamy, bo trwa krótko i przychodzi do nas raz na rok? Za rok znowu będzie z nami i znowu będziemy zachwycać się słońcem, morzem i górami. A na razie zapraszam Was na kapuśniak inspirowany góralską kwaśnicą. Jest pyszny: wyrazisty i pachnący. Wspaniale rozgrzewa i syci, w sam raz w chłodne wrześniowe dni. Polecam.
Składniki:
• 2 duże wędzone udka kurczaka
• 2 marchewki
• 1 pietruszka z natką
• 2 nieduże cebulki
• 1 liść laurowy
• 2 ziela angielskie
• 80 dag kwaszonej kapusty
• kilka ziemniaków
• 1 łyżka mąki krupczatki
• 1 łyżka oleju
• sól, pieprz
Sposób przygotowania:
1. Kapustę odcisnąć, jak jest bardzo kwaśna opłukać, posiekać, włożyć do garnka, zalać wodą. Powinno jej być tyle, aby po lekkim naciśnięciu wierzchu kapusty woda się pokazywała. Gotować do miękkości, około 1 godziny.
2. Udka z kurczaka włożyć do garnka, zalać wodą (ok.2 litry) i gotować około 15 minut. Po tym czasie mięso odkroić od kości i ponownie włożyć do wywaru.
3. Przygotować warzywa: obrać i umyć marchewki i pietruszkę oraz cebule. Ziemniaki obrać, pokroić w większą kostkę i zalać wodą, aby nie ciemniały.
4. Do mięsa w wywarze dodać starte na dużych oczkach tarki marchewki i pietruszkę z natką. Włożyć w całości 1 cebulkę (druga będzie potrzebna później) oraz listek i ziela. Gotować do miękkości warzyw, około 15 minut. Wywar doprawić solą – uważać, bo wędzony kurczak często bywa słony.
5. Kiedy warzywa są już miękkie, dodać przygotowane ziemniaki wraz z niewielką ilością wody, w której czekały po pokrojeniu. Gotować do absolutnej miękkości ziemniaków. Gdy dodamy kapustę, już nie zmiękną.
6. Gdy ziemniaki są już miękkie, do zupy dodać ugotowaną kapustę. Wymieszać, chwilkę gotować.
7. W tym czasie na patelni rozgrzać olej, cebulkę pokrojoną w kosteczkę zrumienić.
8. Do rumianej cebulki wsypać 1 łyżkę mąki krupczatki, wymieszać, podsmażyć.
9. Dolać odrobinę wody, w której gotowała się kapusta, rozmieszać.
10. Zasmażkę dodać w całości do gotującego się kapuśniaku. Zagotować i wyłączyć płomień gazu.
11. Kapuśniak podawać gorący.
Smacznego.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
lubię kapuśniak:)
OdpowiedzUsuńPolecam kapuśniak w tej wersji :) Pozdrawiam, Aleex :)
UsuńWygląda smakowicie, ja jeszcze doprawiam maggi , majeranek i pieprz :-) Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńPrzyprawy są najlepsze w takiej opcji, która nam najbardziej smakuje :)))) Pozdrawiam, Aleex :)
Usuń