Gdy w sklepach pojawiają się szparagi, pewne jest, że nieodwracalnie nadeszła wiosna. Sezon na te warzywa trwa od końca kwietnia do końca czerwca. Wtedy możemy kupić je na straganach w trzech kolorach: zielone, białe i fioletowe. To ten sam gatunek, a różnica w kolorze wynika z różnych sposobów uprawy. Najpopularniejsze są szparagi białe, uprawia się je u nas w Wielkopolsce. Zielone szparagi są cieńsze niż białe, ale bardziej aromatyczne i wyraziste w smaku. Odmiana fioletowa szparagów uchodzi za wykwitną.
Szparagi są niskokaloryczne i pożywne, gdyż zawierają dużo białka. Uważane są za składnik zdrowej diety, gdyż mają tylko 18 kcal w 100 g. Są cennym źródłem witaminy C, witaminy K oraz witamin z grupy B, żelaza, potasu, magnezu, selenu i fosforu.
Właściwości szparagów pozwalają przyrządzać je w formie zup, omletu, tarty, zapiekanki, są też efektywnym składnikiem sałatek. Pysznie smakują polane sosem na bazie białego wina lub po prostu z tartą bułką zrumienioną na maśle.
Po umyciu i wysuszeniu można szparagi zamrozić, wtedy trzeba je zjeść w ciągu miesiąca. Jeśli szparagi zostaną zblanszowane (czyli włożone do wrzącej wody i chwilę odgotowane), można je przechowywać dziewięć miesięcy. Szparagi gotuje się bez rozmrażania tylko 2-3 minuty w posolonym wrzątku.
Tyle mówi nam mądre źródło. Ja dość długo nie mogłam przekonać się do szparagów. Pamiętam swój „pierwszy raz”. Byliśmy z zespołem na wyjeździe do NRD. Na powitanie zaserwowano nam obiad. Zanim go podano, rozniosła się wieść, że będą szparagi. Żadne z nas, młodych, kilkunastoletnich uczniów podstawówki w komunistycznym kraju nie miało pojęcia, co to znaczy. Czekaliśmy na… fasolkę szparagową, a dostaliśmy białe, nieznane warzywo polane białym sosem (beszamelowym, ale wtedy też nie miałam o tym pojęcia). To pierwsze spotkanie ze szparagami nie było wystarczająco udane. No cóż, trochę czasu musiało minąć, zanim polubiłam ten nietypowy smak.
Dziś polecam Wam szparagi podane w formie pysznego omletu. Koniecznie spróbujcie.
Składniki:
• garść szparagów
• 2-3 jajka
• 2 grubsze plasterki żółtego sera
• szczypiorek
• 4 plasterki boczku
• sól, pieprz
Sposób przygotowania:
1. Jajka rozkłócić w miseczce, doprawić solą i pieprzem.
2. Plasterki boczku pokroić w kostkę, zrumienić na patelni.
3. Szczypiorek posiekać, ser pokroić w kostkę.
4. Ser dodać do rozkłóconych jajek.
5. Szparagi oczyścić, odłamać zdrewniałe końcówki.
6. Łodygi szparagów włożyć na patelnię, podsmażyć.
7. Szparagi zalać jajkami z serem i szczypiorkiem.
8. Smażyć omlet na małym ogniu.
9. Przykryć pokrywką, aby jajka z wierzchu także się ścięły.
10. Podawać od razu po przyrządzeniu.
Smacznego.
Uwielbiam połączenie szparagów z jajkiem:D Zarówno w postaci omleta, jak i jajek sadzonych:) Omlet z boczkiem i serem pyszny!
OdpowiedzUsuń