czwartek, 15 sierpnia 2013
Lody caffe latte wg Aeex
15. sierpnia, rocznica „cudu nad Wisłą”, rocznica bitwy warszawskiej. W 1919 roku wojska bolszewickie rozpoczęły marsz na zachód, aby w całej Europie rozprzestrzenić ideały rewolucji. Na drodze tego pochodu znalazła się Polska, która zaledwie w 1918 roku odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Naród polski był gotowy, by bronić niezależności, ale przeciwstawienie się bolszewikom było naprawdę trudne. W dniach 13-15 sierpnia doszło do najważniejszej konfrontacji, która przeszła do historii pod nazwą „cudu nad Wisłą”. Ta bitwa została uznana przez Edgara D’Abernona za jedną z przełomowych bitew w historii świata.
Bitwa warszawska rozpoczęła się 13 sierpnia obroną wschodnich przedpoli Warszawy i północno-wschodnich przedpoli Modlina. Siły polskie zostały zmuszone do wycofania się w rejonie Radzymina na drugą linię obrony, wyznaczoną przez ciąg wzniesień między Nieporętem a Rembertowem. Obrona na kierunku modlińskim trwała do 14 sierpnia, przechodząc następnie w działania zaczepne (5 armia generała W. Sikorskiego do 20 sierpnia odzyskała Nasielsk, Serock, Pułtusk, Ciechanów, Przasnysz oraz Mławę).
15 sierpnia przez kaliski 203. Pułk Ułanów zdobył sztab 4. armii sowieckiej w Ciechanowie, a z nim - kancelarię armii, magazyny oraz jedną z dwóch radiostacji, służących Rosjanom do łączności z dowództwem w Mińsku. Dzięki przestrojeniu polskiego nadajnika na częstotliwość sowiecką i rozpoczęciu zagłuszania ich nadajników, druga z sowieckich radiostacji nie mogła odebrać rozkazów z Mińska. Brak łączności praktycznie wyeliminował więc 4. armię z bitwy o Warszawę.
Faza obronna na kierunku warszawskim trwała do 16 sierpnia przechodząc następnie w rozstrzygające kontrnatarcie tzw. grupy manewrowej (5 dywizji piechoty, 1 brygada kawalerii) dowodzonej przez J. Piłsudskiego, która przełamując linie obrony radzieckiej w rejonie Kocka i Cycowa przedostała się na tyły wojsk atakujących Warszawę, wyzwalając następnie Białą Podlaską, Łuków, Międzyrzec Podlaski, Siedlce. 19 sierpnia armia polska zmusiła armię M.N. Tuchaczewskiego do odwrotu nad Niemen. 19-25 sierpnia jednostki Wojska Polskiego wyzwoliły szereg miejscowości (m.in. Brześć Litewski, Białystok, Łomżę, Ostrołękę), docierając do granicy z Prusami Wschodnim i odcinając drogę odwrotu głównie siłom bolszewickim.
W wyniku bitwy po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, 22 tys. zostało rannych i 10 tys. zaginionych. Straty radzieckie nie są dokładnie znane, wg szacunków 25 tys. poległych lub było ciężko rannych, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli, zaś 45 tys. zostało internowanych przez Niemców.
Dziś pamiętamy o tych, którzy walczyli o naszą wolność. Wśród nich był mój dziadek, który jako 16-latek na ochotnika zgłosił się do walki. Dziś świętujemy naprawdę ważne wydarzenie w naszej historii.
A uświetnieniem świątecznego dnia będą pyszne lody caffe latte, które znalazłam u Dorotus i trochę zmodyfikowałam. Są pyszne. W sam raz na świąteczne, letnie popołudnie.
Składniki:
• 1,5 szklanki mleka
• 1 szklanka śmietany kremówki 36%
• pół szklanki domowego cukru waniliowego
• 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
• 3 żółtka
• 1 opakowanie cappuccino waniliowego w proszku Mokate (110 g)
Sposób przygotowania:
1. W miseczce lub kubku zmiksować żółtka z połową cukru, do uzyskania jasnego kremu.
2. Do garnuszka z grubszym dnem wlać mleko, dodać połowę cukru, połowę kremówki, wsypać cappuccino w proszku.
3. Postawić na małym ogniu i, mieszając, doprowadzić do wrzenia.
4. Krem z żółtek wlać do mleka, cały czas mieszając trzepaczką.
5. Podgrzewać na małym ogniu, mieszając drewnianą łyżką, aż mieszanka będzie ją lekko oblepiała (lekko zgęstnieje).
6. Natychmiast zdjąć z palnika, nie doprowadzając do wrzenia - lody by się zwarzyły.
7. Dodać kawę rozpuszczalną i zamieszać, aż kawa się połączy z masą.
8. W tym momencie dodać pozostałą kremówkę i pozostawić do ostygnięcia. Schłodzić do temperatury lodówkowej.
9. Mocno schłodzoną masę przelać do maszyny do lodów.
10. Ukręcić lody w maszynie. Wstawić do zamrażarki.
11. Jeśli nie mamy maszyny, masę przelać do miski, wstawić do zamrażarki, co 15-20 minut wyjąc misę, masę zmiksować. Czynność powtórzyć kilka razy.
Smacznego.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Dzień dobry. Proszę napisz czy na zdjęciach nr 3 i 4 od końca jest maszyna do lodów ? Jeśli tak to jaka ? Wygląda mi na Kenwooda i ponieważ też go mam to ciekawi mnie czy można dokupić do niego przystawkę do kręcenia lodów. Pozdrawiam Kasia
OdpowiedzUsuńKasiu - na zdjęciach jest maszyna do lodów Kenwooda. Znajdziesz ją na stronie Kenwood.pl. Uważaj jednak, nie do wszystkich typów mikserów planetarnych ta przystawka pasuje. Do mojego nie pasowała i mąż musiał mi ją trochę przerobić. Jest bardzo fajna. Polecam, Aleex :)
UsuńDziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Zaraz zerknę na stronę Kenwooda, kupię maszynkę i zacznę kręcić lody wg Twoich przepisów :-) Jeszcze jedno pytanie, czy po porządnym ukręceniu masy na lody wkłada się ją do zamrażalnika i to koniec ? Czy w trakcie mrożenia należy masę lodową wyjmować i parę razy jeszcze ubijać ? Pozdrawiam Kasia
UsuńJeśli wlewasz mieszankę do maszyny do lodów, trzeba nastawić ją na pół godziny na najmniejsze obroty (miksera). Po tym czasie masa jest już gęsta. Wkładamy ją do zamrażarki i już nie wyjmujemy, chyba, że do konsumpcji.
UsuńMaszyna podczas działania rozbija kryształki lodu, masa staje się puszysta i kremowa.
Miksowanie podczas zamrażania stosujemy wyłącznie wtedy, gdy nie mamy maszyny do lodów.
Pozdrawiam, Aleex :)
Ile wychodzi lodów z tej porcji?? Pozdrawiam Gabi
OdpowiedzUsuńOkoło 1,5 litra. Pozdrawiam, Aleex :)
UsuńDroga Aleex czy dobrze rozumiem ,wystarczy kupić przystawkę do lodów kenwood,czyli tą miskę i już,a czy do tej przystawki jest specjalne mieszadło.a jeśli nie to którym mieszać,super przepisy,bardzo dużo korzystam,dobrze że tu jesteś,dziękuję RENKA
OdpowiedzUsuńRenko - tak, wystarczy kupić przystawkę do lodów Kenwooda i już :) Przystawka ma mieszadło, które podłącza się do miksera. Pamiętaj o sprawdzeniu, czy do Twojego typu miksera pasuje dany typ przystawki. Pozdrawiam, Aleex :)
Usuńa czy miskę do lodów trzeba najpierw wlożyć do zamrażarki i dopiero kręcic lody,dziękuję z góry za odpowiedż
OdpowiedzUsuńPrzystawka jest zbudowana z misy zewnętrznej i wewnętrznej, czyli tzw. wkładu, w którego ściankach jest płyn chłodzący. Ten wewnętrzny wkład wcześniej wkłada się do zamrażarki. Pozdrawiam, Aleex :)
Usuńdziękuję jeszcze raz za tak szybką odpowiedz,wszystkiego najlepszego w 2016 roku
OdpowiedzUsuń