.

.

piątek, 16 grudnia 2011

Dojrzewający piernik staropolski wg Aleex – etap III

Znów wracamy do pierników, które leżakują sobie spokojnie owinięte w ściereczkę gdzieś w spiżarni. Pora zająć się nimi, by wspaniale prezentowały się na świątecznym stole. Przed nami etap III ich przygotowywania.

1. Odwijamy pierniki. Mogą być bardzo miękkie (bo dojrzały), trochę twarde, ale miejscami miękkie (są w trakcie dojrzewania, wystarczy je przełożyć i poczekać) lub twarde jak kamień (trzeba będzie im pomóc w dojrzewaniu). Moje w tym roku zrobiły się twarde jak sucharki. Ale to nic :)2. Każdy piernik przekroić na dwa blaty. Z miękkimi pójdzie łatwo. Ja swoje kroiłam (a raczej robił to Dario) nożem z piłką.

3. Przygotować masę do przełożenia ciast. Ja użyłam czekoladowo – śliwkowej oraz orzechowej (przepisy na obie masy na dole posta).

4. Na każdy blat ciasta wyłożyć gorącą masę.

5. Połączyć oba blaty. Jeśli użyjemy dwóch rodzajów mas, będą się one stykać.6. Przygotować folię aluminiową. Ponieważ nasze pierniki powinniśmy posmarować cieniutką warstwą masy czekoladowo-śliwkowej, najłatwiej będzie to zrobić w taki sposób: na środku rozsmarować cienką warstwę masy, ułożyć na niej piernik,
Potem rozsmarować cieniutką warstwę czekolady z powidłami na wierzchu piernika i po bokach.7. Zawinąć każdy piernik w folię aluminiową i włożyć do foliowej torby. Odłożyć aż do 23 grudnia, ale zaglądać do naszych ciast. Jeśli będą każdego dnia coraz bardziej miękkie, dajemy im spokojnie dojrzewać, a dzień przed Wigilią oblewamy polewą czekoladową.Jeśli po dwóch dniach okaże się, że pierniki nadal są twarde, nie chcą mięknąć same, musimy im pomóc. Wówczas trzeba rozwinąć folię aluminiową, obok piernika położyć kromki świeżego chleba i kawałki jabłka (trzeba je zmieniać codziennie!!!). Pierniki na pewno zmiękną. Chleb i jabłka będą oddawać wilgoć ciastu, które zacznie dojrzewać. I jeszcze jedno - masa na pewno się nie zepsuje. Aby temu zapobiec, dodawaliśmy do masy alkohol.

Dzień przed Wigilią oblewamy polewą czekoladową.


Smacznego.

Masa orzechowa: http://kuchniaaleex.blogspot.com/2011/12/masa-orzechowa-wg-aleex.html

Masa śliwkowo-czekoladowa: http://kuchniaaleex.blogspot.com/2011/12/masa-sliwkowo-czekoladowa-wg-aleex.html

Błyszcząca polewa: http://kuchniaaleex.blogspot.com/2011/12/byszczaca-polewa-wg-aleex.html

19 komentarzy:

 1. Niedoszły cukiernik ;)16 grudnia 2011 20:55

  Wygląda bardzo apetycznie.
  Mam pytanie do piernika "świątecznego mięciutkiego", czy upiec go przed samymi świętami, czy lepiej już jak "staropolski"? Kiedy będzie smaczniejszy?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten "mięciutki" pieczemy tuż przed Wigilią. Im świeższy tym lepszy :))))))))

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje pierniki są bardzo twarde. Czy po owinięciu w folię trzymać je w chłodnym miejscu czy w ciepłym?. Jeszcze jedno pytanie. Gdybym miała obkładać go chlebem i jabłkami to wkładam je pod folię i znów owijam?

  OdpowiedzUsuń
 4. Moje też są bardzo twarde. To nic :))) Po owinięciu w folię można je trzymać w chłodnym miejscu, ale jeśli go nie mamy (ja nie mam), to musi wystarczyć zwykłe pomieszczenie.

  Jabłka i chleb wkładasz pod folię obok piernika, owijasz i czekasz (oczywiście zmieniając obłożenie). Pokażę, jak to robić, bo moje pierniki też wymagają w tym roku pomocy w dojrzewaniu.Pozdrawiam, Aleex.

  OdpowiedzUsuń
 5. przełozyłam pierniki według Pani wskazówek,na końcu tak jak pisało piernik posmarowałam na górze i po bokach cienko masą sliwkową i tak teraz się zastanawiam czy to nie będzie miało wpływu na pokrycie piernika polewą???będzie się ta polewać trzymać??pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Warstwa powideł na wierzchu i po bokach jest cieniutka i ma za zadanie zmiękczyć/nawilżyć piernik. To, co w niej mokre, wchłonie się i polewa będzie się trzymać normalnie. Pozdrawiam, Aleex.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jabłka i chleb wkładasz pod folię obok piernika, owijasz i czekasz (oczywiście zmieniając obłożenie). Pokażę, jak to robić, bo moje pierniki też wymagają w tym roku pomocy w dojrzewaniu.Pozdrawiam, Aleex.


  MÓJ JAKBY MIĘKNIE
  nie wiem czy czekać czy wkładać ten chleb i jabłka?
  miała pani pokazać jak to obkładać

  OdpowiedzUsuń
 8. Aleex,
  kiedy można spodziewać się instrukcji obłożenia pierników? Moje są jak skała, obłożyłam je jabłkiem i chlebem, ale nie jestem przekonana czy dobrze...
  Pozdrawiam
  Magda

  OdpowiedzUsuń
 9. Pokażę, ale proszę już włożyć chleb i jabłka. Wystarczy położyć je obok pierników i zawinąć lekko w folię. Pozdrawiam, Aleex.

  OdpowiedzUsuń
 10. a chleb jaki zwykły biały czy można ziarnisty?

  a jabłka w całości czy przekroić na kawałki?

  OdpowiedzUsuń
 11. Aleex,
  dziękuję za odpowiedź.
  Jabłka i chleb są przy pierniku! I on mięknie !!!! Cuda! :-)
  Pozdrawiam
  Magda

  OdpowiedzUsuń
 12. Wiem, że mięknie. Nie ma innej możliwości :)))

  Chleb lepiej niech będzie biały, jabłka przekroić na cząstki. Mogą być nawet skórki z jabłek.

  Pozdrawiam, Aleex.

  OdpowiedzUsuń
 13. Może mi Pani doradzić jak przechowywać piernik po oblaniu polewa?

  OdpowiedzUsuń
 14. Pierniki z polewą proszę przechowywać w chłodnym miejscu. Ja takiego w domu nie mam, więc zawijam je bardzo luźno w papier do pieczenia i odkładam wysoko na meble. Na pewno nic się z nimi nie stanie. Z piernikiem pozostawionym na Nowy Rok nie powinno się nic stać. U mojej znajomej leżał pół roku i też był dobry po tym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Pierniki z polewą proszę przechowywać w chłodnym miejscu. Ja takiego w domu nie mam, więc zawijam je bardzo luźno w papier do pieczenia i odkładam wysoko na meble


  na meble a przecież ciepło do góry ucieka

  też się dlatego zastanawiam gdzie je trzymać

  OdpowiedzUsuń
 16. Wiem o tym, ale w moim domu nie mam gdzie ich trzymać, dlatego napisałam, że odstawiam je na meble i nic się z nimi nie dzieje.

  Zapomniałam dodać, że dodatkowo okrywam je lekko folią od góry.

  Pozdrawiam, Aleex.

  OdpowiedzUsuń
 17. W tamtym roku był super pyszny ♥
  W tym roku też piekę z TOBĄ ♥

  OdpowiedzUsuń
 18. Witaj Alex😊 Mam pytanie. Dzisiaj przekładałam pierniki masami i nie doczytałam że trzeba je posmarować masą też z wierzchu😞 Jak myślisz? Zrobić jeszcze raz masę i posmarować po wierzchu czy już dać sobie spokój. Robię je pierwszy raz i chciałabym żeby wyszły jak Twoje. Z góry dziękuję za szybką odpowiedź i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli pierniki są już miękkie, to nie smaruj. Jeśli są jeszcze twarde, posmaruj masą śliwkową. Dzięki temu szybciej zmiękną :) Pozdrawiam, Aleex :)

   Usuń