poniedziałek, 30 sierpnia 2010
Grzyby po kaszubsku wg Aleex
Znacie przepis na grzyby po kaszubsku? Mi ta nazwa bardzo długo kojarzyła się wyłącznie ze śledziami po kaszubsku. Ale grzyby? Okazało się, że są, a jakże! I to jakie pyszne. Dostałam przepis na nie od znajomej pani Marysi, dobrodusznej kobiety, która zawsze dostarcza mi latem ogromne ilości jagód. Kilka lat temu wraz z jagodami przyniosła także trochę grzybów. Gdy zastanawiałam się, jak je wykorzystać, podpowiedziała, że ona przygotowuje wielkie partie grzybów po kaszubsku. Oczywiście poprosiłam ją o przepis. I dostałam go wraz ze słoiczkiem tego specjału „do spróbowania”. Spróbowaliśmy, pewnie, że spróbowaliśmy. A grzybki podczas tej degustacji zniknęły błyskawicznie. Jeszcze tamtego lata w mojej spiżarni pojawiła się porcja grzybów w słoiczkach wg tego przepisu. I tak już co roku. Polecam.
Składniki:
• 1 durszlak ugotowanych grzybów
• 1/2 kg cebuli
• 1 szklanka oliwy
zalewa:
• 1 szklanka wody
• 1 płaska łyżka ostrej papryki (jeśli ktoś woli mniej pikantne dania, można zmniejszyć ilość papryki)
• 5 łyżek cukru
• 6 łyżek octu 10%
• 5 łyżek pasty pomidorowej
Sposób przygotowania:
1. Grzyby oczyścić, pokroić na większe kawałki i dokładnie wypłukać. Włożyć do garnka, zalać wodą, zagotować, odcedzić. Ponownie zalać wodą, posolić, zagotować, zmniejszyć ogień i gotować grzyby około 1/2 godziny. Po tym czasie ugotowane grzyby odcedzić.
2. W szklance oliwy udusić 1/2 kg pokrojonej w kostkę cebuli. Wymieszać z ugotowanymi grzybami.
3. Zagotować zalewę: do garnka wlać wodę, dodać cukier, paprykę, ocet i pastę pomidorową, wymieszać i doprowadzić do wrzenia.
4. Do gotującej się zalewy wrzucić grzyby z cebulą i oliwą, wymieszać. Gorące wkładać do słoików. Mocno zakręcić. Dla pewności można słoiki pasteryzować około 30 minut, ale nie jest to konieczne.
Polecam i życzę smacznego.
Przepis dodany do akcji:
Grzybobranie 2010
i akcji:
Akcja - Przetwory 2010
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
tak zrobionych grzybów nie znałam ........wyglądają bardzo apetycznie zapisuję i wypróbuję...;)
OdpowiedzUsuńfajny przepis ! Ja dwa lata temu byłam na Kaszubach i nabyłam od gospodyni książkę z lokalnymi przepisami. Przypomniałaś mi o niej :)
OdpowiedzUsuńintrygujący przepis
OdpowiedzUsuńPrawda, że fajny, ale też intrygujący? Grzyby po kaszubsku naprawdę oryginalnie smakują. Bardzo je lubimy. Polecam i pozdrawiam, Aleex.
OdpowiedzUsuńIle słoików wychodzi z takich proporcji?
OdpowiedzUsuńDo jedzenia od razu po ostygnięciu czy powinny trochę postać?
Pozdrawiam.
Wszystko zależy od wielkości słoiczków. Z podanej ilości powinno wyjść 4-5 średnich słoiczków. Świetnie smakują nawet przed włożeniem do słoiczków, ale lepiej, jeśli trochę postoją. Wówczas wszystkie smaki odpowiednio się połączą. Pozdrawiam, Aleex.
OdpowiedzUsuńzaciekawił mnie ten przepis:-) mam tylko pytanie o tę pastę pomidorową, ponieważ na co dzień nie stosuję jej w kuchni, więc i w sklepie jakoś nie zwróciłam uwagi, czy łatwo ją dostać (jaką kupić)? ewentualnie czy można zastąpić koncentratem pomidorowym?
OdpowiedzUsuńPastę pomidorową można zastąpić gęstym koncentratem pomidorowym. Pozdrawiam, Aleex.
OdpowiedzUsuńZrobiłem tak jak w przepisie i wszystkim smakują poprostu suuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuper. Pozdrawiam. Piotr.
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę, że Wam smakują. Pozdrawiam, Aleex.
OdpowiedzUsuńPierwszy raz robiłam takie grzyby. Są rewelacyjne. Smakują wszystkim domownikom i nie tylko. Dziękuję za przepis. Pozdrawiam. Gosia.
OdpowiedzUsuńA jakie grzybki są najlepsze do takiego przepisu? Bo ja początkująca jestem:)?
OdpowiedzUsuńTak naprawdę to każde: podgrzybki, kozaki, opieńki. Nie dodawałam jedynie kurek, ale dlatego, że ich nie miałam :) Pozdrawiam, Aleex.
UsuńDopiero w tym roku znalazłam ten przepis i bardzo żałuję,że tak późno,ale lepiej późno,niż wcale.
OdpowiedzUsuńW przepisie jest sól tylko dodana do osolenia wody z grzybami,a potem to już wcale...czy tak ma być?
Ja robiłam i dodałam soli do smaku jak już miałam wszystkie składniki w garnku i wtedy wydały mi się super smaczne :)
Dziękuję za przepis i pozdrawiam :)
Każdy ma inny smak. Jeśli wolisz bardziej słone, to dobrze, że je dosoliłaś :) Cieszę się, że smakowały :) Ja w tym roku ich nie zrobię, w naszych lasach w tym roku nie ma grzybów, niestety. Pozdrawiam, Aleex :)
UsuńWitam,
OdpowiedzUsuńdopiero w tym roku z mamą znalazłyśmy ten przepis:) jest rewelacyjny, grzybki nam bardzo smakują, ale zastanawiamy się jak długo można je przechowywać? Podobnie jak marynowane czy krócej?
Pozdrawiam
Przechowują się jak każdy słoiczek z przetworami. Ja robię w niedużych słoiczkach, aby po otworzeniu, zjeść całość od razu. Pozdrawiam, Aleex :)
UsuńWpadłam na ten przepis całkiem nie dawno, postanowiłam wypróbować i jestem bardzo mile zaskoczona. Grzybki w tej postaci smakują wyśmienicie!
OdpowiedzUsuńCzy te grzybki je się na zimno ?
OdpowiedzUsuńA ja jak to ja, w 1 wersji zrobiłam wg przepisu, ale potem musiałam coś skombinować a więc: dodałam paprykę / kostka lub słupek/ bo skojarzyła ten smak z leczo i mówię Ci- wcale się nie pogryzło, wręcz przeciwnie, bardzo pasuje !
OdpowiedzUsuńpozdrawiam serdecznie, bo masz fajne przepisy!
A.
A czy mozna pokombinowac ten przepis z pieczarkami?
OdpowiedzUsuńPewnie, że tak :) Pozdrawiam, Aleex :)
UsuńWitam
OdpowiedzUsuńwygląda to bardzo smacznie ale mam pytanie: czy powinno się to jeść na zimno np. do wędlinki czy raczej na ciepło?
pozdrawiam
Grzyby po kaszubsku jemy na zimno. Świetnie smakują. Pozdrawiam, Aleex :)
Usuńwreszcie zrobiłam, bardzo smaczne. Dodałam tylko więcej papryki, chili i czosnek. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńpieczarki też gotować czy usmażyć ?
OdpowiedzUsuńSuper przepis,już robię drugą turę,trochę dodałam soli pieprzu i czosnku niedźwiedziego.Pozdrawiam serdecznie😊🙋♀️
OdpowiedzUsuńDlaczego mam az tak słodki. sos?
OdpowiedzUsuńByłam w lesie. I ani jednego prawdziwka. Zadowoliłam się więc rydzami. Pierwszy raz zrobiłam grzyby wg. tego przepisu. Cóż za zaskoczenie!!!!Rydze po kaszubsku wyszły REWELACYJNE!!!Na koniec lekko posoliłam do smaku. Od dziś nie pogardzę rydzami:)
OdpowiedzUsuńPolecam przepis, korzystam z niego co roku już od przeszło dziesięciu lat. Te grzybki stały się moim specjałem, wszyscy w rodzinie i znajomi zawsze o nie pytają😁Pozdrawiam Panią Aleex
OdpowiedzUsuńDziękuję i również pozdrawiam, Cieszę się, że grzybki smakują :) Aleex :)
UsuńWitam znalazłam dziś przepis i będę robić opieńki
OdpowiedzUsuń