wtorek, 15 marca 2011
Tatar wg Aleex
Tatar to szybka i naprawdę oryginalna przystawka o wyrafinowanym smaku. Można go robić zarówno z wołowiny, jak i z koniny, a ostatnio stały się modne nawet tatary z ryb. Nie każdy toleruje smak surowego mięsa. Zresztą nawet ci, którzy je lubią, jedzą je z dodatkiem żółtka, cebuli i korniszona. Bo spożywanie surowego mięsa bez przypraw kojarzy się nam z czymś dzikim i nieludzkim. Taki element barbarzyństwa stanowi jednak niezapomniane kulinarne przeżycie. W dawnych czasach oryginalnego tatara przyrządzano z polędwicy końskiej lub wołowej. Wieść głosi, że jeźdźcy wkładali kawał surowego mięsa pod siodło i tak długo je tam trzymali podczas jazdy, aż powstała z niego miazga. Z niej właśnie sporządzano tatara.
Przystawki przygotowanej ze szlachetnych części mięsa nie przyprawiamy obficie. Kiedy jednak robimy to danie z innych rodzajów wołowego mięsa, warto zadbać o przyprawy i dodatki. Są różne sposoby podawania tatara. Klasyczny polega na zrobieniu wgłębienia w kulce mięsa, w którym umieszcza się żółtko, a wokół kładzie się dodatki. Drugi sposób polega na zmieszaniu cebulki, korniszonów, żółtka wraz z mięsem i podania gotowego tatara na liściu sałaty, jedynie z pieczywem. Dodawanie do tatara różnych warzyw powoduje zróżnicowanie konsystencji dania – zdecydowanie lepiej smakuje ono, kiedy przegryzając miękkie, surowe mięso natrafiamy na kawałki cebuli, posiekanego pora lub korniszona. Należy pamiętać, że im drobniej będą posiekane warzywa, tym bardziej smakować nam będzie tatar. Natomiast żółtko, nieodzowny składnik tego przysmaku, związuje mięso z dodatkami i zdecydowanie poprawia jego smak. Warto do tej przystawki dodać również oliwę. Polecam.
Składniki:
• 0,5 kg polędwicy wołowej
• 2 żółtka
• 3 ogórki kiszone
• 1 większa cebula
• sól, pieprz
• oliwa
• maggi
Sposób przygotowania:
1. Polędwicę z pewnego źródła zemleć lub drobniuteńko posiekać.
2. Jajka sparzyć : włożyć do miseczki, zalać wrzątkiem, po 10 sekundach wyjąć, oddzielić żółtka od białek. Żółtka odłożyć na talerzyk.
3. Ogórki obrać ze skórki, posiekać w drobniutką kosteczkę.
4. Cebulę obrać i pokroić w drobniutką kosteczkę.
5. Zmielone lub posiekane mięso doprawić solą, maggi i pieprzem, dodać oliwę.
6. Z mięsa uformować kulki, zrobić w nich zagłębienie, a w nim ostrożnie umieścić sparzone żółtko. Obłożyć ogórkami i cebulką. Podawać.
7. Przed spożyciem wszystkie składniki dokładnie wymieszana jednolitą masę.
Smacznego.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Już zapomniałam jak smakuje tatar. Chyba nawet przez to że boję sie że każde mięso nie jest tak do końca świeże i najlepiej będzie smakowało w postaci ugotowanej, pieczonej albo smażonej. Choć tatara takiego jak ten chętnie bym zjadła. :-)
OdpowiedzUsuńKlasyka gatunku!
OdpowiedzUsuńJa dodaję zamiast maggi sosu Worcestershire i lubię troszkę tatar z anchois.
ja za tatarem nie przepadam, ale mój Tata by się bardzo ucieszył na talerzyk z czymś takim :-)
OdpowiedzUsuńUwielbiam tatar! Ogólnie lubię zmielone surowe mięso, surowe kiełbasy itp.
OdpowiedzUsuńA ja jeszcze dodaję sardynkę i ogórek konserwowy zamiast kiszonego - też dobre:)Pozdrawiam Aleex.
OdpowiedzUsuńDo tatara się chyba jednak nie przekonam :(
OdpowiedzUsuńNo cóż, może warto spróbować? Chociaż z drugiej strony jest tyle innych, też pysznych dań :)))
OdpowiedzUsuńJa też należę do wielbicielek tatara i też, jak Michaelina, dodaję sardynkę:)
OdpowiedzUsuńuwielbiam tatara i robie tak jak ty daje mega duzo maggi bo taki mi najbardziej smakuje i sporo pieprzu :)
OdpowiedzUsuńŚwietnie przedstawiony przepis, na pewno także go wypróbuje. Dekoracja tatara widzę że bardzo się liczy, ładne udekorowanie całej potrawy na talerzu zawsze będzie lepiej smakowało, bo w końcu je też się oczami :-). Wiele osób robi prawdziwie arcydzieła dekoracji, mi niestety nie zawsze się udaje. Robię czasami taki prosty http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-tatar/ ale zawsze skuszę się na coś lepszego. Dziękuję jeszcze raz za wspaniały wpis.
OdpowiedzUsuńDo tatara idealnie pasuje smażony kalafior. Smaki bardzo ładnie się uzupełniaja.
OdpowiedzUsuń