sobota, 6 sierpnia 2011
Kaczka pieczona wg Aleex
Niedawno kupiłam kaczkę. Przytargałam ją dumnie do domu i włożyłam do zamrażarki. Miała czekać na jakąś okazję, ale... Dario zajrzał do lodówki i pyta:
- To co z tą kaczką?
- Nic, leży i czeka na lepsze czasy w zamrażarce – zażartowałam.
- Może zrobisz.... – rzucił z nadzieją w głosie.
- Tak bez okazji?
- Tak bez okazji – dodał.
No to zrobiłam, bez okazji, choć na niedzielny obiad. Odpowiednio przygotowana i właściwie doprawiona kaczka jest naprawdę pyszną odmianą po wieprzowinie i kurczaku. Należy tylko pamiętać, aby nie „zabić” jej specyficznego smaku niewłaściwymi przyprawami. Podobno kaczka świetnie smakuje z farszem lub nadzieniem owocowym. My nie lubimy mięsa z takimi dodatkami, więc zapraszam dziś na wersję mniej wystawną, ale za to przepyszną. Polecam.
Składniki:
• 1 kaczka ok. 1,8 – 2 kg
• sól, pieprz, majeranek , odrobina słodkiej papryki
• główka czosnku
• oliwa
Sposób przygotowania:
1. Kaczkę umyć.
2. Natrzeć solą, pieprzem i majerankiem.
3. Czosnek obrać, przecisnąć przez praskę, natrzeć kaczkę za zewnątrz i wewnątrz. Kilka całych ząbków włożyć do środka tuszki.
4. Posypać kaczkę niewielką ilością słodkiej papryki.
5. Na dno brytfanny wlać kilka łyżek oliwy i 1 szklankę wody.
6. Włożyć mięso do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C.
7. Po godzinie pieczenia się drobiu, przekręcić tuszkę na drugą stronę.
8. Piec ok. 2 godzin, co kilkanaście minut polewając wytworzonym sosem, aby mięso nie było suche.
9. Podawać po upieczeniu.
Smacznego.
Wkrótce zapraszam na pyszne ciasta.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
oj tak, dobrze zrobiona kaczka to jest TO !
OdpowiedzUsuńKaczka jest bardzo smaczna, a tak rzadko gości na naszych stołach.
OdpowiedzUsuńa w jakiej temperaturze piec kaczke?
OdpowiedzUsuńPiekę ją w temperaturze 200 stopni C (jeśli z termoobiegiem to w 190 stopniach C). Pozdrawiam, Aleex.
Usuńw końcu ktoś podał przepis na kaczkę bez zbędnych "śmieci" dziękuję! mam zamiar zrobić ją w tym tygodniu (1 raz)i zobaczymy co mi wyjdzie :)
OdpowiedzUsuńprzepraszam ale ta "kaczka" to tak na prawdę kura. Widać po udkach, skórze i mięsie
OdpowiedzUsuńKupiłam kaczkę, robiłam kaczkę i ja oraz moja rodzina jedliśmy kaczkę. Ale jak widać - ty wiesz lepiej co kupuję i co piekę. Aleex.
UsuńWitaj Aleex. Właśnie jestem w trakcie pieczenia kaczki - dokładnie wg.tego przepisu bo od kilku lat piekę ją tak samo - natomiast często korzystam z innych Twoich przepisów. Bardzo lubię Twojego bloga - piszesz przejrzyście i nieskomplikowanie. Chciałabym się odnieść do Pani/Pana który zarzucił/a, że Twoje pieczone ptactwo to kurczak. Drogi WYBITNY kucharzu - skoro tak dobrze znasz się na ptakach - powinienieś zapewne wiedzieć co jest tak charakterystycznego dla kaczki. Jeżeli wiesz - brawo - jeżeli nie - ZONK !! I...wstyd - ale chętnie Ci pomogę - otoż pokaż mi proszę jakiegokolwiek kurczaka - który ma taki KUPER jak ptak na powyższych zdjęciach. Przyglądnij się proszę zdjęciu numer 2 oraz 4 - taki KUPER należey do kaczki - która nie grzeszy w jego okolicy ogromną ilością tłuszczu - który przez pieczeniem trzeba odpowiednio wyciąć. Natomiast zdjęcie 7 i 8 pokazuje cienkie kostki - które posiada kaczka. Porównaj sobie udko kaczki z udkiem kurczaka ..To tyle w temacie.
OdpowiedzUsuńAleex - piecz, gotuj, duś..........ja będę Cię tu nadal odwiedzać regularnie i zapraszam do siebie
www.anjawmalymmiescie.blogspot.de
Jak masz czas i ochotę czasem pośmiać się .....życie w Niemczech z mojej perspektywy.......
gorąco Cię pozdrawiam
Anja :*
Anju - dziękuję :) Czasami już sama nie wiem, jak reagować na niektóre komentarze :)
UsuńA do Ciebie zajrzę na pewno i przekażę link córci. Jest zakochana w Niemczech i niemieckim - jak przystało na przyszłą tłumaczkę i germanistkę ;)
Pozdrawiam, Aleex :)
Witam,
OdpowiedzUsuńCzy kaczka podczas pieczenia powinna być przykryta np. pokrywką żeliwną?
Pozdrawiam,
Łukasz
Pieczemy kaczkę pod przykryciem, od czasu do czasu unosić pokrywę i polewać mięso sosem wytworzonym podczas pieczenia. Pozdrawiam, Aleex :)
Usuńsuper przepis zrobię na święta
OdpowiedzUsuńWłaśnie dzisiaj kupiłam kaczuchę,bo "chodziła"za mną od dawna.Nigdy sama nie robiłam i mam cykora.bo to na święta.Najwyżej zjemy suchy wiór:)
OdpowiedzUsuńMam pytanko:czy mogę ją upiec i zamrozic?Często tak robię z karkówą,biodrówką itd.ale z kurczakiem już nie,bo jest niezbyt.
Czy kaczucha da radę?
Nie polecam mrożenia upieczonej kaczki. Najlepsza jest podana prosto z piekarnika. Zamroź ją taką bez przypraw, potem odmrozisz, przyprawisz i upieczesz. Pozdrawiam, Aleex :)
UsuńNiedawno zrobiłam kaczkę według tego przepisu, bo właśnie szukałam przepisu bez dodatków. Wyszła przepyszna, wszyscy się zajadali i już się nie mogą doczekać, kiedy następna. :) Super przepis!
OdpowiedzUsuńWitam.
OdpowiedzUsuńCzy kaczka koniecznie musi być w 'całości'? :) Właśnie wyciągnęłam kilka kaczych udaek i nie wiem co robić dalej. A przyrządzona przez Ciebie kaczka wygląda smakowicie.
Marta.
Oczywiście, że nie musi. Możesz upiec porcje, też będą pyszne :) Pozdrawiam, Aleex :)
UsuńCzy można liczyć w najbliższym czasie na przepis na pieczoną gęś ?
OdpowiedzUsuńJuż jest na blogu :) Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę :) Pozdrawiam, Aleex :)
UsuńDzięki za fajny przepis - kaczka właśnie się piecze. Mam małą uwagę - proponuję najpierw natrzeć czosnkiem a później posypać przyprawami. Wszystko powinno ładnie się utrzymać na kaczce.
OdpowiedzUsuńKaczka super wszystkim smakowała
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Tamara
Witaj Aleex, za mną chodzi kaczka już bardzo długo, jest tylko jedno ale?
OdpowiedzUsuńW mojej rodzinie 4+1 taką kaczką się nie najem. Może podpowiesz jak zrobić farsz z kaszy gryczanej i coś jeszcze powinno być w tym farszu. Pamiętam taką kaczkę z domu rodzinnego. Masz świetne przepisy, które już wypróbowałem.
Pozdrawiam serdecznie Artur i proszę o podpowiedź.
Arturze - nie robiłam jeszcze nadzienia z kaszy gryczanej, więc nie podpowiem Ci w tej kwestii. Robiłam jednak inną kaczkę faszerowaną. Popatrz: http://kuchniaaleex.blogspot.com/2012/12/kaczka-faszerowana-boczkiem-i.html
UsuńMoże spróbujesz? Pozdrawiam, Aleex.
I jeszcze jedno :) Możesz połączyć obydwa przepisy: farsz wziąć z tamtego, a przygotowanie kaczki do faszerowania z tego :))) Aleex.
Witaj Aleex :) Jutro mam zamiar upiec pierwszą w życiu kaczkę, i Twój przepis wydaj się najlepszy :) Mam jednak kilka pytań: Czy mogę kaczkę upiec w prodiżu ( grzeje góra i dół) I po jakim czasie dodać ziemniaki ( chciałabym aby się zapiekły razem z kaczuchą) aby się nie zrobiło z nich puree? Pozdrawiam Twoja nowa fanka ;)
OdpowiedzUsuńWitaj w mojej kuchni :))) Spokojnie możesz upiec kaczkę w prodiżu. Ziemniaki, jeśli są surowe, dodaj ok. 40 minut przed końcem pieczenia. Jeśli są podgotowane (ja tak najczęściej robię), wystarczy, gdy dodasz je 15 minut przed końcem pieczenia mięsa. Pozdrawiam, Aleex :)
UsuńWłaśnie natarłam kaczke przyprawami które polecasz i za jakiś czas wędruje do dalszej obróbki:D Mam nadzieje,ze mi się uda( martwie się ,bo dostałam w prezencie dziką kaczkę).
OdpowiedzUsuńPodlewaj ją płynem ze spodu brytfanny co kilkanaście minut. Wtedy będzie miękka :) Pozdrawiam, Aleex :)
UsuńMmmm, brzmi i wygląda apetycznie :) Mam tylko pytanie, ile konkretnie ząbków przeznaczyć na natarcie kaczki, a ile na włożenie do środka (nie chciałabym przesadzić ;) )
OdpowiedzUsuńI na jakim programie w piekarniku piec? Góra-dół, czy sam dół?
Do natarcia kaczki wystarczą 3 ząbki przeciśnięte przez praskę, resztę włóż do środka. Jeśli masz piekarnik z opcją dół + termoobieg, to zastosuj. W innym wypadku użyj tej opcji, na której zazwyczaj pieczesz mięso. Pozdrawiam, Aleex :)
UsuńWitaj, skorzystałam z twojego przepisu, kaczka wyszła pyszna dzis powtarzamy przepis i robimy znowu, zabieram przepis ze sobą, na swojego bloga Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńWitam, mam pytanie. Ile wcześniej przed pieczeniem trzeba natrzeć kaczkę? Czy można to zrobić wieczorem i piec następnego ranka? Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńNajlepiej jest zostawić kaczkę w przyprawach na całą noc. Pozdrawiam, Aleex :)
UsuńBardzo Ci dziękuje za przepis kaczka wyszła pyszna napewno ją jeszcze kiedyś zrobie��
OdpowiedzUsuńteraz jest naprawdę sporo fajnych i niedrogich sklepów internetowych, gdzie można nabyć dobrej jakości akcesoria kuchenne. Ja ostatnio w sklepie Dajar kupiłam bardzo dobrą i niedrogą brytfannę.
OdpowiedzUsuńAleex, chciałam się upewnić ile w sumie pieczemy kaczkę? 2 czy 3 godziny?
OdpowiedzUsuńS :)
2 godziny :) Pozdrawiam, Aleex :)
UsuńCzy koniecznie musi być brytfanna czy może być naczynie żaroodporne?
OdpowiedzUsuńWitam.
OdpowiedzUsuńPostanowiłem zrobić kaczkę, ja też nie lubię mięsa z owocami więc zmienię trochę przepis.
Zrobię kaczkę z kaszą gryczaną i wątróbką. Mam też parę pytań i proszę o pomoc.
Kaczka ma 2,4 kg jaki czas i temperaturę zastosować? wystarczy 2 godz i 180 st?
Czy pieczenie w naczyniu żaroodpornym ma być z przykryciem czy bez pokrywy?
Co znaczy często podlewać tłuszczem? Czy co 15 min czy może co 30 min.
Czy podczas tego podlewania trzeba wyciągnąć kaczkę z piekarnika czy w środku ją trochę pochlapać?
Będę wdzięczny za podpowiedzi. Pozdrawiam Artur
No to po kolei :)
Usuń2 godziny powinny wystarczyć, możesz "dorzucić" jeszcze 10 minut i będzie ok. Temperaturę zwiększyłabym przynajmniej do 190 stopni C ( ja piekę w 200 stopniach C).
Piecz pod przykryciem, 15 minut przed końcem zdejmij pokrywkę, aby przypiec skórkę.
Mięso polewać 15 - 20 minut.
Ja wyciągam brytfannę z piekarnika. Ale jak się uda, można to robić w piekarniku. Mi jest tak po prostu wygodniej :) I polewam ją porządnie :)
Kaszę do farszu trzeba ugotować :)
Pozdrawiam, Aleex :)
Witam. Mam jeszcze jedno pytanko, jeśli można?
OdpowiedzUsuńChodzi o kaszę, czy kasza do farszu ma być ugotowana tak jak do bezpośredniego spożycia czy taka trochę na pół surowa, bo przecież będzie w piekarniku ze 2 godziny się jeszcze prażyła. Pozdrawiam Artur