sobota, 20 listopada 2010
Chleb tradycyjny wg Aleex
Dziś jedziemy do kina na Harrego Pottera! Bilety kupiłam już tydzień temu, aby zdobyć sensowne miejsca. Młody nie może się doczekać, ja zresztą też. Bardzo jestem ciekawa, jak zostaną rozwiązane niektóre wydarzenia z ostatniej części książki. Szkoda, że będzie to tylko pierwsza część siódmego tomu przygód młodego czarodzieja.
Książki o Harrym Potterze są w naszym domu od wielu lat. Kiedy na świecie wybuchła Potteromania, moja córka była jeszcze w podstawówce. Od razu zaczęła czytać „Harrego”, a ja na początku nie mogłam się do niego przekonać. Widać byłam wtedy mugolem ;) Po jakimś czasie sięgnęłam po pierwszą z książek i… przepadłam. Od tego momentu obie z córką czekałyśmy niecierpliwie na kolejne tomy. A potem czytałyśmy jednocześnie tę samą powieść na zmianę. Nawet Młody, bardzo niechętny wszelkiemu słowu pisanemu, sięgnął z czasem po te pokaźne powieści. To nieliczne książki, które czyta z własnej woli. I podobają mu się. A ja, mimo że wszystkie przeczytałam już dawno, co wakacje wracam do nich na nowo.
Ponieważ wyjazd już niedługo, Młody pogania mnie, żebym się szykowała. Chce też kolejną kanapkę z chlebkiem, który upiekłam po powrocie z pracy z tego przepisu. Jest pyszny, chyba nawet lepszy od tego, który piekłam do tej pory. Polecam.
Składniki:
na keksówkę:
• 500g mąki pszennej
• 1 op. drożdży instant (7g)- np. Dr Oetker
• 2 łyżeczki soli
• 1 łyżeczka cukru
• 500ml ciepłej wody
• olej do posmarowania formy
• mąka do posypania chleba
na większe naczynie żaroodporne:
• 4,5 szklanki mąki pszennej (można też użyć 3 szkl mąki pszennej i 1,5 żytniej)
• 1 op. drożdży instant (7g)- np. Dr Oetker
• 2 łyżeczki soli
• 1 łyżeczka cukru
• 3 szklanki ciepłej wody
• olej do posmarowania formy
• mąka do posypania chleba
Sposób przygotowania:
1. Do miski wsypać mąkę, sól, cukier i drożdże- wymieszać.
2. Wlać ciepłą wodę i ponownie wszystko wymieszać przez kilka minut do uzyskania jednolitej konsystencji.
3. Do posmarowanej olejem keksówki (lub naczynia wyłożonego papierem do pieczenia) wlać ciasto i posypać przesianą przez sitko mąką pszenną.
4. Odstawić w ciepłe miejsce na 40 min, w tym czasie ciasto powinno ładnie wyrosnąć.
5. Piec ok.50 min w 200oC.
6. Po upieczeniu wystudzić na kratce i usunąć nadmiar mąki.
Smacznego.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
zazdroszczę dzisiejszego wypadu do kina :)a chleb zapisuję jest świetny :)
OdpowiedzUsuńTrochę nie a propos, ale mam pytanie-co robić, żeby ciasto drożdżowe wyszło bez problemu z formy na babkę?
OdpowiedzUsuńOlu, aby ciasto drożdżowe bez problemu "wyszło" z formy, trzeba pamiętać, żeby natłuścić formę masłem lub nawet wysypać tartą bułką. Jeśli używasz podłużnych foremek (keksówek), wystarczy wyłożyć je papierem do pieczenia. Jeśli, mimo natłuszczenia formy, ciasto przywarło, wystarczy na 10-15 minut postawić blaszkę z gorącym ciastem na mokrej ściereczce. Po tym czasie ciasto uda się wyjąć. Mam nadzieję, że pomogłam. Pozdrawiam, Aleex.
OdpowiedzUsuńdziękuję, spróbuję przy najbliższej okazji:)
OdpowiedzUsuńDziś wypróbowałam przepis i ... chlebek mało wyrósł, a w środku zakalec :( Czy mogę prosić o poradę ?
OdpowiedzUsuńJola
Oczywiście Jolu :) Zastanawiam się, co mogło pójść nie tak. Skoro mało wyrósł, to może być wina drożdży - czy na pewno były świeże (miały dobry termin ważności)? Chlebek nie musi wyrosnąć bardzo dużo, ale zawsze warto go trzymać podczas wyrastania w ciepłym miejscu, ewentualnie troszkę wydłużyć czas wyrastania. Może też być tak, że twój chlebek potrzebował wyższej temperatury podczas pieczenia? Każdy piekarnik jest inny, więc może akurat trzeba zwiększyć temperaturę w Twoim do 210 - 215 stopni? Poza tym skoro w środku był zakalec, to może warto przedłużyć czas pieczenia? Po 50 minutach warto go sprawdzić patyczkiem, czy jest upieczony. Mam nadzieję, że troszkę pomogłam. Trzymam kciuki za kolejną próbę. Pozdrawiam, Aleex.
OdpowiedzUsuńDrożdże były świeże, myślę, że powinnam piec w wyższej temperaturze i przedłużyć czas pieczenia. Dziękuję za cenne rady. Mam jeszcze pytanie do Pani, jaki rodzaj mąki pszennej będzie najlepszy, czy wyrośnięte ciasto należy włożyć do zimnego, czy do gorącego piekarnika. Gratuluję blogu,można znaleźć naprawdę wspaniałe przepisy ! Serdecznie pozdrawiam. Jola
OdpowiedzUsuńDo chleba używam mąkę pszenną typu 650 (kupuję w Lidlu), ale ze zwykłej Szymanowskiej też wyjdzie :)Chlebek wkładam do rozgrzanego piekarnika. Dziękuję za miłe słowa. Pozdrawiam serdecznie, Aleex.
OdpowiedzUsuńCzy naczynie żaroodporne włożone do rozgrzanego piekarnika nie pęknie ? Pytam, bo chleb z takiej formy ma ładny kształt. Na 4,5 szkl. mąki i na 3 dajemy tę samą ilość drożdży, soli i cukru ? Ak
OdpowiedzUsuńWkładamy je do 200 stopni. Nic nie powinno się z nim stać. Szkło jest lekko ciepłe, bo w nim wyrastał chleb. Nie wolno tylko włożyć zimnego naczynia do gorącego piekarnika. Nie zmieniamy ilości drożdży, soli i cukru. Pamiętaj o posmarowaniu naczynia oliwą. Jeśli będzie jej za mało, chleb nie będzie chciał wyjść z formy. Gdyby tak się stało, postaw naczynie z chlebem na mokrej ściereczce i zostaw na 15 minut. Po tym czasie wyjmiesz chleb bez problemu. Pozdrawiam, Aleex.
OdpowiedzUsuńDziękuję serdecznie za rady. Na pewno ten chlebek upiekę, bo jest prosty w wykonaniu. Chleby na zakwasie to dla mnie na razie czarna magia.Ak
OdpowiedzUsuńPolecam Ci także chleb domowy. Jest jeszcze łatwiejszy i pyszny :))) A co do zakwasu, to przymierzam się do niego. Brak mi jednak czasu na razie. Pozdrawiam, Aleex.
OdpowiedzUsuńSama piekę chleb w domu i wydaje mi się że to Pani ciasto jest dość lejące czy takie ma być? czy można zastąpić te mąki np. orkiszową lub pełnoziarnistą? Gratuluję super przepisów, wypróbowałam ich już bardzo dużo wszystko się udaje. Pozdrawiam,Elżbieta
OdpowiedzUsuńCiasto jest luźne. Nie ma w żadnym razie zwartej konsystencji. Co do zastępowania mąki inną nie poradzę, ja dopiero stawiam pierwsze kroki przy pieczeniu pieczywa :))) Dziękuję za miłe słowa. Pozdrawiam, i zapraszam, Aleex.
UsuńChlebek rewelacyjny, co prawda pieklam ten chleb z mąki typu 550 i chlebek wyszedł taki bardzo delikatny... ale wyrosł i zakalca nie bylo:) nastepnym razem wymieszam typ 650 ze szklanka pełnoziarnistej... myslalam tez na zamianie drozdzy na zwykle:D co o tym sądzisz??
OdpowiedzUsuńMiłego dnia.. dziekuje za super przepisy..
Mona255
Sądzę, że spokojnie możesz eksperymentować. Pozdrawiam, Aleex :)))
UsuńWitam. Czy naczynie zaroodporne wyłożyc pergaminem czy posmarowac tłuszczem? Na jakim poziomie piec? Na kratce? i ktora grzałka ma być włączona? Dolna?
OdpowiedzUsuńPopatrz na punkt 3.
UsuńCo do pieczenia - 200 stopni w zwykłym piekarniku. W elektrycznym można włączyć termoobieg i obniżyć temperaturę. Dolna grzałka + termoobieg. Drugi poziom na kratce. Pozdrawiam, Aleex.
Dzisiaj po raz pierwszy miałam przyjemność zagościć na Pani blogu.I muszę przyznać urzekł mnie-ma w sobie coś takiego,że czyta się go z przyjemnością.Dwa przepisy zapisałam w swoim "sekretnym zeszycie" ,a w piekarniku już siedzi chleb tradycyjny.
UsuńNiezłe tempo-prawda :-).
Pozdrawiam bardzo serdecznie.Iza.
Serdecznie witam nową czytelniczkę. Rozgość się w mojej kuchni i korzystaj do woli. Pozdrawiam, Aleex :)))
UsuńDziękuję za zaproszenie.Czuję,że uczta będzie przednia :-).
UsuńChleb upieczony i prawie zjedzony.Smak pyszny.Skórka niestety nie wyszła mi tak wspaniała jak u Pani.Kształt też jakby nie ten :-).Myślę,że to wina zbyt niskiej temperatury-ostatecznie piekarniki są różne :-(.Pod koniec tygodnia ponowię próbę.
Przepis wspaniały i bardzo prosty-a to bardzo ważne przy moim wiecznym braku czasu.Dziękuję i pozdrawiam.
Nie darowałam temu chlebowi :-) i zrobiłam go jeszcze raz.
UsuńWprowadziłam jedynie poprawki odnośnie czasu pieczenia.Mój piekarnik wymagał jednak wyższej temperatury.Nastawiłam na 230 i chleb wyrósł wspaniale a skórka była bardzo chrupiąca.Polecam wszystkim ten chlebek.I jeszcze raz dziękuję za przepis.
Cieszę się, że chlebek smakuje jak powinien :) Tak jak wielokrotnie pisałam, każdy piekarnik jest inny,więc przepis może wymagać częściowego dostosowania. Pozdrawiam, Aleex :)
UsuńBardzo proszę o poradę.Wczoraj pierwszy raz upiekłam dwa chlebki /ten i czosnkowy/ w smaku są pyszne, ale czosnkowy jest za twardy, a ten podczas krojenia strasznie się kruszy i wałkuje, wszystkie kromki są poszarpane.Czy to ciasto na chlebek czosnkowy powinno być takie twarde podczas gniecenia-wyrabiania? Słabo mi wyrosło.A na ten chlebek wyrosło super,ale się kruszy. Co źle zrobiłam? Proszę o podpowiedź.
OdpowiedzUsuńGratuluję blogu,dla mnie to jest najlepszy blok kulinarny.Bardzo często z niego korzystam,moja rodzina jest zachwycona.Bardzo,bardzo PANI DZIĘKUJĘ!!
Witam. Najpierw dziękuję za miłe słowa. Co do chleba - ciasto podczas wyrabiania nie powinno być twarde, ma przypominać konsystencją ciasto drożdżowe. Na pewno dodałaś za dużo mąki. Mogłaś trzymać się przepisu, ale stopień suchości mąki jest różny i czasami trzeba użyć jej mniej. Zrób tak kolejnym razem i powinno być ok. Chlebek lepiej wyrośnie i przestanie się kruszyć. Pozdrawiam, Aleex :)
UsuńDziękuję za podpowiedź. Jutro będę piekła chlebki,dodam troszkę mniej mąki i zobaczymy.Na pewno napiszę jak mi się udało.Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńDlaczego przepisy na większy i mniejszy chleb nie różnią się ilością drożdży, soli, cukru, a tylko mąki i wody? Czy to błąd w zapisie, czy tak ma być?
OdpowiedzUsuńTak ma być. Pozdrawiam, Aleex :)
Usuńupiekłam chlebek,w smaku pyszny,ale nie wiem dlaczego zrobila mi sie dziura pomiędzy górna skórką?
OdpowiedzUsuńDzien dobry,chcialam zapytac czy mozna uzyc tylko maki orkiszowej aby zrobic ten chlebek?
OdpowiedzUsuńNie próbowałam, ale chyba nie ma większych przeciwwskazań. Jak się odważysz, daj znać, jak wyszło. Pozdrawiam, Aleex :)
Usuń